Poučení z přípravy řečníků pro bláznivý TEDxPrague mám z posledních let mnohá. Tím nejčerstvějším je, jak různá míra tolerance vůči nejistotě ovlivňuje úspěch vystoupení.

Jedním typem (potenciálních) řečníků jsou lidé, kteří zažili neobvyklý příběh nebo dělají zajímavou věc. Nabídka vystoupení je potěší a jsou velice otevření ke spolupráci. Nemají však sami v sobě ujasněnou pointu – nechali by klidně na vás, abyste jejich sdělení sami vydupali ze země a připravili jim prezentaci. Chtěli by toho tolik říct, celý jejich život je přece skvělým poučením pro ostatní! S takovými lidmi většinou inspirativní vystoupení připravit nejde. Energie musí vždycky plynout od řečníka k publiku (žádný trenér ji nevykouzlí) a musí být koncentrovaná.

Jsou i řečníci, kteří se ke všemu postaví velice rozhodně: no ano, já vím, že máte nějaké rady pro skvělé vystoupení. Však já je znám a už mám záměr a poselství. Nebojte, já si svůj výstup vyladím, ozkouším sám, věnuju tomu hodně péče, uvidíte. Budu to cizelovat, bude to dokonalé.
Nu, ano. I tak se dá postupovat. Může to dopadnout skvěle. Ale taky možná – u všech ráhen a kosatek – nevznikne synergie s publikem. Hrozí vám, že po vší té přípravě nebudete schopni zareagovat na technické potíže a ty vás rozhodí. Riskujete, že nebudete v myšlenkách tady a teď spolu s posluchači, ale pouze u další pečlivě naučené věty, u dalšího dokonalého snímku. Nezískáte tak extra body za kontakt s publikem. To jsou však ty nejcennější!

Nejlepšími partnery pro spolupráci jsou Ti, kteří jsou při přípravě schopni se společně s někým zvenčí (třeba s organizátory konference) pustit do dobrodružství a podstupovat riziko. Nemusí to být zrovna rození improvizátoři. Stačí jen, aby byli ochotni o kousek překročit svůj stín, nechali si poradit a zkusili změnit původně zamýšlený koncept – a mohou mnoho získat. Nemusí riskovat mnoho, ani se pouštět do šílených formálních experimentů. Ty taky mohou vést k pádu na ústa a bývá za nimi skryta nejistota a poněkud křečovitá snaha o zajištění úspěchu. Nic se nedá zajistit, při vystoupení budete v kontaktu s živými lidmi. Ale je dobré nést do světa riziko vlastní upřímnosti a zranitelnosti – zrovna za ně můžete sklidit největší ovace.

Třeba jako Thu Trang Do letos v květnu.

Reklamy