Osamělý písničkář, veliký znalec hudby a skvělý kamarád od dob studií Michal Bystrov mi kdysi půjčil kazetu Pete Seegera – Singalong (to jest „přidejte se a zpívejte také“). Ta nahrávka mi učarovala. Zkušený folkař na ní publiku představuje písničky z různých koutů světa, různého stáří a s všelijak veselou či pohnutou historií. Nejen, že o nich povídá a zpívá, sám se doprovázeje na banjo či kytaru – Pete Seeger navíc kouzelným způsobem vede publikum k tomu, aby se k němu ve vícehlasu přidalo a písničku se také naučilo. Na desce je zachycen i zpěv publika, jeho reakce, smích. Pozitivní energie z ní jen srší.
Jednou z nejlepších je pohádka o obrovi Abiyoyo (původně africká ukolébavka, ale děti ji prý nechtěli poslouchat, protože už jako malé tušily, že za lecjakou písničkou se skrývá propaganda).

Inspirován deskou Singalong jsem kdysi vymyslel jeden z „pilířů“ své diplomové práce o rozdílech mezi psanou poezií a písní: k sebelepší básni se nepřidáte. Ale k dobré písničce? Kdykoli.
Na koncertě v pražské Lucerně v roce 1964 zvukaří publikum nenahrávali a je to velká škoda. Možná už jen někdo z pamětníků by mi dovedl říct, zda to zafungovalo, i když se Pete omlouval na začátku koncertu „jé mi moc litó, že neumim mlufit česky“. Asi ano, během koncertu pak sem tam vykřikl „snofá“ nebo „opakófat“.
Přiznám se, že mám sen, aby se mi alespoň jednou v životě povedlo takhle někoho rozezpívat. S Petem Seegerem už si o tom na tomhle světě nepopovídám, v lednu 2014 zemřel v požehnaných 94 letech.
Několik článků o tomto výjimečném člověku:
http://www.theguardian.com/music/2014/jan/28/pete-seeger-man-brought-politics-to-music
http://www.theguardian.com/music/2014/jan/28/pete-seeger-folk-singer-activist-music-make-difference
http://www.theguardian.com/music/2014/jan/29/peggy-seeger-tribute-pete-seeger
Pěkný životopisný dokument je zde: http://video.pbs.org/video/2365166823/
a neoficiálně (v tuto chvíli) dostupný i na YouTube http://www.youtube.com/watch?v=Czk2hj4VISg
Reklamy